Keksići od đumbira u obliku ljupkih čovečuljaka su pravi izbor za praznični slatkiš, a donose mnogo mogućnosti za dekoraciju. Lako se prave, a vole ih sve generacije, iako je slatkiš koji se prvenstveno jede u Americi i Engleskoj. Priprema čovečuljaka od đumbira može biti zabavna aktivnost za celu porodicu, a uvek možete najmlađim ukućanim prepustiti njihovo ukrašavanje. U nastavku donosimo recept za “gingerbread man” kolačiće!
Poreklo “gingerbread” keksića
Čovečuljci od đumbira su poreklom iz Engleske, a kraljica Elizabeta I je bila prva osoba koja ih je servirala. Uvaženim zvanicama koje su došle u posetu prezentovala je “gingerbread” keksiće, dekorisane da liče na njih.
Recept za čovečuljke od đumbira
Sastojci:
- 3 šolje brašna
- 2 kašičice mlevenog đumbira u prahu
- 1 kašičica mlevenog cimeta u prahu
- 1 kašičica sode bikarbone
- ½ kašičice mlevenog muskantnog oraščića
- ½ kašičice soli
- ¾ šolje omekšalog putera
- ¾ šolje čvrsto napakovanog smeđeg šećera
- ½ šolja melase (tamni sirup od šećera, može se kupiti u prodavnicama zdrave hrane)
- 1 jaje
- 1 kašičica ekstrakta vanile
Priprema:
Pomešajte brašno, đumbir, cimet, sodu, oraščić i so u velikoj činiji. Potom, umutite puter i smeđi šećer u drugoj velikoj činiji, električnim mikserom, na srednjom brzini, dok smesa ne postane lagana i “fluffy”. Potom, dodajte melasu, jaje i vanilu, i sve dobro umešajte. Postepeno, usipajte mešavinu suvih sastojaka u mešavinu putera i šećera, na niskoj brzini, dok se sve dobro ne homogenizuje.
Potom, stanjite testo oklagijom na tanki, ravni disk. Umotajte ga u providnu foliju, i ohladite testo i frižideru na 4 sata ili preko noći.
Kada ste spremne za pravljenje kolačiće, prethodno zagrejte rernu na 175 C. Nanesite brašno na podlogu, i razvucite testo na debljinu oko pola cm. Isecite oblik čovečuljka, uz pomoć odgovarajuće modle. Keksiće poređajte u pleh, koji ste obložili papirom za pečenje, sa razmakom od 1 cm između svakog keksa.
Povezano: Tiramisu kolaćići – mini verzija popularnog deserta koji se pravi za čas
Pecite kolačiće u prethodno zagrejanoj rerni, dok ivice keksa ne dobiju braon boju, 8-10 minuta. Ohladite keksiće na papiru za pečenje, i potom ih prebacite na žicu za hlađenje, kako bi se u potpunosti ohladili i fiksirali.
Dekorišite keksiće prema želji – napravite fil u boji za crtanje po njima, tako što ćete pomešati 1 šolju šećera u prahu, do ¼ šolje mleka i 10 kapljica boje po želji. Napravite smesu koja je glatka, ali ne previše tečna. Podelite smesu u male posude, i zavisnosti od toga koliko boja želite. Uspite sve u poslastičarski špric ili kesu, sa tankim prorezom i crtajte željene šare po keksićima.
Možete ih ukrasiti i šarenim mrvicama, suvim grožđem, semenkama nara ili sitnim bombonicama (zalepite ih kapljicom fila za crtanje). Posle dekorisanja, dobro ih ohladite i ostavite da se fil stegne.
Čuvanje keksića
Keksiće možete čuvati u čvrsto zatvorenoj kutiji, do 5 dana, a testo za keksiće možete zamrznuti, do 3 meseca. Gotovi keksići se mogu zamzrnuti, ali bez dekoracije.
Prijatno!
Pročitajte još i: Praznici nam stižu – najlepše dekorisanje novogodišnjih kolačići ikada!
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare