Kozmetička industrija poslednjih godina sve više pažnje poklanja prirodnim, biljnim i koži prijatnim aktivnim sastojcima. Trendovi idu ka formulacijama koje kombinuju efikasnost dermatoloških sastojaka i blagodeti prirode, bez iritacija i neželjenih efekata. Prirodni sastojci, tačnije njih 5, izdvojili su se kao apsolutni favoriti – kako među formulama najpoznatijih brendova, tako i po iskustvima zadovoljnih korisnika.
Prirodni sastojaci koji su zvezde beauty sveta
1. Bakuchiol – biljka koja menja retinol
Prirodna alternativa retinolu, bez iritacija
Bakuchiol je biljni ekstrakt dobijen iz semenki biljke Psoralea corylifolia. Njegova najveća prednost? Ima sličan efekat kao retinol – stimuliše proizvodnju kolagena, ujednačava ten i smanjuje fine bore – ali bez crvenila, perutanja i fotosenzitivnosti.
📌 Idealan je za osetljivu kožu, trudnice i sve koji žele anti-age negu bez agresivnih aktivnih sastojaka.
Koristi se za:
- Usporavanje starenja
- Ujednačenje tena
- Ublažavanje akni
2. Niacinamid – vitamin koji ne izlazi iz mode
Vitamin B3 u službi čiste, zdrave i balansirane kože
Iako nije nov, niacinamid je i dalje neprikosnoveni favorit kada je reč o univerzalnosti. Dominira u serumima, kremama, tonerima i maskama – i to s razlogom. Deluje protiv upala, hiperpigmentacija, proširenih pora i masnog sjaja, a pritom ne isušuje kožu.
📌 Veoma stabilan, dobro se kombinuje s drugim aktivnim sastojcima (hijaluron, cink, peptidi).
Koristi se za:
- Regulisanje sebuma
- Ublažavanje fleka i akni
- Jačanje kožne barijere

3. Centella Asiatica – biljka koja umiruje i regeneriše
Tigar trava poznata po regenerativnim moćima
Centella asiatica potiče iz tradicionalne azijske medicine i u fokusu je mnogih K-beauty i clean beauty formula. Poznata po svojoj sposobnosti da umiruje iritiranu kožu, ubrzava regeneraciju i jača kožnu barijeru.
📌 Sadrži asiaticoside, madecassoside i druge aktivne komponente koje štite kožu od stresa, UV oštećenja i upala.
Koristi se za:
- Osetljivu, reaktivnu i crvenu kožu
- Posle tretmana (npr. hemijskih pilinga)
- Ublažavanje ožiljaka i mikropovreda
4. Propolis – pčelinji eliksir za zdravlje kože
Prirodni antiseptik i antioksidans u jednom
Propolis je smola koju pčele proizvode kako bi zaštitile svoju košnicu od bakterija i gljivica – i upravo ta zaštitna moć čini ga idealnim za problematičnu, upaljenu i stresiranu kožu. Deluje antibakterijski, umiruje upale i podstiče zarastanje rana, a pritom je bogat antioksidansima koji štite kožu od prevremenog starenja.
📌 Posebno popularan u korejskoj kozmetici, ali se sve više koristi i u evropskim formulama.
Koristi se za:
- Akne i bubuljice
- Obnavljanje kože
- Zaštitu od spoljašnjih uticaja

5. Kurkuma – začin sa supermoćima
Više od kuhinjskog sastojka – moćan saveznik kože
Kurkuma sadrži kurkumin, moćni antiinflamatorni i antioksidativni sastojak koji pomaže u borbi protiv upalnih procesa, neujednačenog tena i oksidativnog stresa. Nova generacija kozmetike koristi mikroenkapsulisanu kurkumu, koja ne boji kožu, ali zadržava sve benefite.
📌 Idealna za kožu sklonu aknama, flekama i postupalnim tragovima.
Koristi se za:
- Umirivanje kože
- Posvetljivanje fleka
- Oporavak oštećene kože
Prirodni sastojci nisu rezervisani samo za alternativnu negu
Oni su postali ključni akteri i u najinovativnijim dermatološkim formulama. Bakuchiol, niacinamid, centella asiatica, propolis i kurkuma ove godine predvode trend koji spaja nauku i prirodu, efikasnost i blagu negu. Ukoliko tražiš proizvode koji rade, a pritom nisu agresivni za tvoju kožu – ovi sastojci su odličan izbor za tvoj neseser.
Pogledajte i: Aktivni sastojci u nezi kože – Šta sme a šta ne sme da se kombinuje?
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare