Manuka med je jedan od najčistijih i najskupljih vrsta meda na svetu. Proizvode ga pčele koje oprašuju manuka žbun, isključivo na Novom Zelandu. Osim izuzetnih benefita za sveopšte zdravlje organizma, manuka med je pokazao izuzetne prednosti za negu kože, zato je postao jedan od trendy sastojaka kozmetičke industrije. U nastavku saznajte sve o manuka medu, čarobnom leku za kožu!
Zašto se manuka med izdvaja od ostalih?
Manuka med poseduje izuzetna antibakterijska, anti-viralna i protivupalna svojstva, uz dodatak antioksidativnog delovanja. Sve ovo je moguće zahvaljujući sastojku koji se zove methylglyoxal, komponenti koja se dobija iz nektara manuka cveta. Iako ova supstanca postoji i u drugim vrstama meda, u manuka medu je ova koncentracija najveća, stoga se izdvaja od ostalih varijeteta meda.
Kako manuka med deluje na kožu?
Leči akne
Zahvaljujući antiupalnom dejstvu, manuka med smanjuje crvenilo i leči začepljenu ili upaljenu kožu i ekceme. Dodatno manuka med dovodi kiseonik do pora, i tako izvlači bakterije, drastično poboljavajući delove kože sklone aknama.
Regeneriše kožu
Manuka med stimuliše regeneraciju kože, popravlja ćelijska oštećenja i umanjuje ožiljke.
Hidrira kožu
Kada se nanese na kožu, manuka med zadržava vlagu, a ujedno je “dovlači” iz vazduha, kako biste imali dewy, blistavi ten!
Povezano: Značaj limuna i meda u lepoti
Anti-aging dejstvo
Zbog svog hidratantnog dejstva, manuka med zadržava vlažnost, bez mašćenja kože, a to je pravi korak ka koži bez bora. Manuka takođe zaustavlja delovanja MMP enzima koji uništavaju kolagen!
Kako da ga koristite u nezi kože?
Kao masku za lice
Za početak, možete manuka med koristiti kao masku za lice: naparite kožu da se pore otvore, utapkajte vlagu i nanesite tanak sloj manuka meda kojeg ste pomešali sa prstohvatom cimeta. Ostavite da deluje 20 minuta i nežno ga isperite. Zatvorite pore umivanjem hladnom vodom.
Kao čistač lica
Dodajte par kapu vruće vode u malo manuka meda i umasirajte na celo lice kako biste ga očistili. Lice vam mora biti bez šminke. Nežno ga uklonite uz pomoć sunđera ili peškirića za lice.
Kao tretman protiv fleka
Kako biste ubrzali zaceljivanje ožiljaka od akni i poboljšali teksturu kože, pomešajte malo manuka meda, soka od limuna i kašičicu šećera od šećerne trske. Umasirajte ovu masku na naparenu kožu i potom je ostavite da deluje 20 minuta. isperite je i zatvorite pore hladnom vodom!
Povezano: Med i orasi – nije ono što ste pomislili
Kakav med treba da potražite?
Razlika između sirovog i regularnog meda je što sirov nije procesuiran. Kada se med procesuira, on se zagreva ili pasterizuje, kako bi se dobio zlatni izgled poput sirupa, na koji smo svi navikli. Ali kao i sa drugom pasterizovanom hranom, med ona gubi dosta svoj nutrijenata kada se izloži visokoj temperaturi koja ubija bakterije. Sirovi med je prepun vitamina B, C i živih enzima, koji stradaju prilikom izlaganja visokoj temperaturi.
Takođe, manuka med na pakovanju često imaUMF oznaku 12+ ili 16+, a to je broj koji označava koncentraciju hranljivih nutrijenata i antoksidanata, tako da što je broj veći, to je jači antibiotski efekat.
Pročitajte još i: Šta je medena voda i kako da je napravite?
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare