Kupovina odeće je nešto što svako od nas čini na redovnoj bazi, imajući u vidu široku ponudu za svačiji džep. Prvi korak kvalitetnog garderobera je odeća koja traje. Kako biste produžili trajnost vaših odevnih predmeta, skupili smoj najbolje savete koji će vam pomoći da je maksimalno očuvate. Počnite da pratite ove dobre navike i tako ćete produžiti “život” vašoj skupo plaćenoj odeći. Tako ćete uštedeti i vreme i novac, a bićete i ekološki nastrojeni prema prirodi.
Kako da vam odeća duže traje?
#1: Ređe perite odeću
Znamo kako ovo zvuči, ali zaista bi trebalo da razmislite dvaputa pre nego što ubacite vašu novu odeću u mašinu za veš. Ako prečesto perete iste komade odeće, tako zapravo uzrokujete oštećenje vlakana i odevnom predmetu smanjujete životni vek. Ovo posebno važi za hemijsko čišćenje koje “spoljštava” prirodna vlakna na nekim materijalima.
Ukoliko je vašoj odeći potreno samo ovežavanje, probajte da je okačite napolje (na terasu ili dvorište), ili je okačite u naparenom kupatilu.
#2: Koristite mrežicu za osetljiv veš
Delikatne odevne komade (donji veš, čipku itd) morate prati u mrežici za osetljiv veš, kako se ne bi oštetili u veš mašini. Ovo će produžiti vek trajanja vašem vešu, a mrežice možete nabaviti u bilo kojoj drogeriji ili većem marketu.
#3: Pratite etikete sa uputstvima za pranje
Različiti materijli zahtevaju različit pristup pranju. Vuna, na primer, se pere samo kada je to apsolutno potrebno, koristeći poseban deterdžent za vunu i program ručnog pranja sa nežnom centrifugom. Važno je da se pravilno brinete oko pranja delikatnih materijala poput kašmira i svile. Uvek pogledajte ušivenu etiketu sa uputstvima za pranje, koja savetuje optimalnu temperaturu i način pranja.
Povezano: 8 neobičnih upotreba omekšivača za veš koje će vas oduševiti
#4: Ne nosite često odeću na hemijsko čišćenje
Ovaj savet je posebno važan ako često nosite sakoe i kapute, i uvek ste u iskušenju da ih čistite hemijski, pa čak i kada to niej potrebno. Ove jake hemikalije mogu oštetiti vlakna odeće, a to čini da čak i skupi komadi deluju iznošeno i starije nego što jesu.
#5: Smanjite količinu deterdženta
Osim što su štetni za okolinu, deterdženti za pranje veša mogu učiniti da vaša odeća izgleda beživotno i kruto. Umesto pune mere praška, za pranje koristite polovinu prepisane količine i dodajte još 1/2 šolje sode bikarbone, koja će delovati kao “booster” deterdženta. Ovo će očistiti odeću kao i regularan deteredžent.
#6: Odeću čuvajte na suvom i mračnom mestu
Odeća je poput nas – na želi da bude u skučenom prostoru i veoma je ranjiva na prejako izlaganje svetlu. To znači da bi trebalo da izbegnete čuvanje odeće na vlažnim mestima poput plesnjivog podruma ili kupatila, gde se bakterije mogu namnožiti i uništiti je. To što ćete odeći dati više mesta sprečiće gužvanje i bleđenje boje.
#7: Teške džempere poslažite na policu
Iako ovo deluje prilično očigledno, za one koji to ne rade, možet biti velika razlika. Ako teške džempere kačite na ofingere, materijal će počete da se tegli, što znači da vas čeka rastegljen, tužan džemper koji ne želite da nosite. Zato džempere uvek slažite na policu, i to sa malo lavande ili lovora, kako biste sprečili posetu neželjenih moljaca.
#8: Uložite u kvalitetnije vešalica
Većina plastičnih i žičanih vešalica tegli rameni deo vaše odeće, rezultirajući njenim gubljenjem oblika. Iako su malo skuplje, drvene vešalice će vam trajati duže, i biće bolje za očuvanje vaše odeće.
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare