DASH dijeta – idealan režim ishrane za vas

DASH dijeta

Teško je odrediti koja je najefikasnija ishrana za vas s obzirom da postoji toliko različitih dijeta i planova za gubitak telesne težine. Ipak, ako ne probate šta godi vama i vašem životnom stilu, nećete ni znati koji je idealan režim ishrane za vas. DASH dijeta je prilično dobar izbor ukoliko planirate da smršate, a u nastavku teksta vam donosimo smernice kako da joj pristupite.

Šta je DASH dijeta?

DASH dijeta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) je tip ishrane osmišljen kao sredstvo borbe protiv visokog krvnog pritiska koji se pokazao izvanrednim i za skidanje suvišnih kilograma. Po skromnom mišljenju nutricionista i dijetičara sedam godina je proglašavana najboljom dijetom za celokupno zdravlje i mršavljenje, a postigla je uspeh jer ju je lako pratiti.

Ovaj program ishrane zasnovan je na što većoj upotrebi voća i povrća (4 do 5 porcija dnevno), namirnica od celog zrna (6 do 8 porcija po danu), niskomasnih mlečnih proizvoda (2 do 3 porcije dnevno), nemasnog mesa (6 ili manje porcija na dan), masti i ulja (2 do 3 porcije na dan), smanjenoj konzumaciji soli (2300 miligrama na dan) i slatkiša (5 ili manje porcija nedeljno).

Vaše godine i stepen fizičke aktivnosti igraju veliku ulogu u određivu koliko kalorija dnevno trebate jesti kada se pridržavate ovog režima ishrane (u proseku 2000 kalorija po danu). Takođe, osim što se preporučuje osobama koje imaju visok krvni pritisak, DASH dijeta je pogodna za vegetarijance i vegane.

DASH dijeta: šta jesti?

Najjednostavniji način da počnete da primenjujete ovaj plan mršavljenja jeste da smanjite ili potpuno izbacite iz upotrebe crveno meso. Umesto soli poželjno je da konzumirate više povrća, lekovitog bilja i začina.

Povezano: Ultimativni vodič za MRŠAVLJENJE: 8 najefikasnijih DIJETA!

Primer dnevnog jelovnika

Doručak:

  • ½ šolje instant ovsene kaše,
  • 1 mini đevrek od celog zrna pšenice:
  • 1 kafena kašika kikiriki putera,
  • 1 srednja banana,
  • 1 šolja mleka sa niskim sadržajem masti.

Ručak:

  • sendvič od piletine (2 komadića pilećih grudi, bez kožice, 2 parčeta hleba od celog zrna pšenice, 1 kriška sir sa niskim sadržajem masti, 1 veći list zelene salate, 2 kriške paradajza, 1 kafena kašika majoneza sa niskim sadržajem masti i šećera),
  • 1 čaša sok od jabuke.

Večera:

  • pasta (1 čaša špageta, ¾ čaše veganskog sosa, 3 kašike parmezana),
  • salata od spanaća (1 čaša svežih listova spanaća, ¼ šolje sveže šargarepe – naribane, ¼ šolje svežih pečurki – iseckanih, 1 kašičica sirćeta i ulja, ½ šoljice kukuruza – kuvanog).

Grickalice:

  • ⅓ šolje neslanih badema,
  • ¼ šolje suvih kajsija,
  • 1 šolja voćnog jogurta, bez masnoće, bez dodatka šećera.

Povezano: Ketogena dijeta – vodič za početnike: Šta da (ne)jedete!

_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
error: Content is protected !!