Recepti za maske za lice iz ovog teksta potiču iz knjige pod nazivom Postati i ostati lepa, autorke Olge Pešić koja obiluje mnoštvom saveta i recepata za negu u kućnoj radinosti.
“Maske peglaju lice, osvežavaju ten, odmaraju crte lica, zatvaraju raširene pore, suše masnu i maste suvu kožu, očvršćuju tkiva i razvedravaju fizionomiju. Nema te žene koja je toliko zauzeta da ne bi bar jedanput nedeljno mogla da odvoji desetak minuta i pruži svom licu blagotvorno dejstvo maske za lice“.
Opšti saveti za upotrebu maske za lice:
- Pre nego što stavite masku, dobro očistite lice jer maske deluju na stezanje pora, pa se nečistoća može u porama i zadržati.
- Maska za lice se obično drži od 20-30 minuta, dugo držanje može da nadraži kožu.
- Maske za lice se nikad ne stavljaju na predeo oko očiju.
- Masku skidajte mlakom vodom i pre stavljanja maske vežite kosu maramom.
- Masku je najbolje držati u ležećem stavu, u zamračenoj prostoriji, bez jastuka, uzdignutih nogu jer to je prilika da odmorite i telo.
Maska za sprečavanje bora:
Pomešajte kašikicu meda, nekoliko kapi limunovog soka, i kap blagog bademovog ulja. Stavite na lice i pustite da stoji 20 minuta, a zatim je skinite mlakom vodom. Ovu masku primenjujte na svakih 10 dana, a svakodnevno tamponirajte lice sa komadićem vate ili gaze natopljene nekuvanim mlekom sa dodatkom nekoliko kapi limunovog soka.
Maska za masnu kožu lica:
Ulupanu penu od jednog belanca izmešajte sa nekoliko kapi limunovog soka, isperite mlakom vodom. Ova maska steže i smanjuje otvore pora.
Maska za suvu kožu:
Jedno sveže žumance umutiti sa nekoliko kapi limunovog soka, ili žumance sa malo maslinovog ili bademovog ulja, može i majonez, držati 20 minuta i oprati mlakom vodom.
Maska protiv bubuljica i mitesera:
Dve kašike pšeničnih mekinja, kukuruznog ili ovsenog brašna i pena od jednog belanca su vam potrebni sastojci za ovu masku. Mutite mekinje i penu ili brašno i penu, dok se ne dobije gusta masa, premažite je četkicom preko lica, kada se maska stvrdne, skinite je trljajući lice suvom krpom, a zatim ga dobro isperite hladnom vodom. Trljanje mitesera režnjem svežeg paradajza takođe ima odlično dejstvo.
Maska protiv opekotina od sunca:
-Tri kašike švapskog sira pomešajte sa kašikom meda, dobro umutite i namažite lice, držite 20 minuta i skinite je komadićem vate natopljene mlekom.
-Prokuvano lišće od zelene salate takođe super ublažava opekotine, sprečava perutanje i smanjuje crvenilo.
Kako cveće i voće deluje na kožu lica?
- Banana smekšava grubu kožu
- Bulka sprečava pojavu bora, stavite šaku cvetnih listića u čašu vode i ostavite da se dobro raskisele. Losionirajte ujutru i uveče lice ovom cvetnom vodicom.
- Različak u vidu obloga otkloniće otok sa očnih kapaka (u rokuvanu vodu stavite nekoliko cvetića).
- Grožđe uklanja bore, opušta zgrčeno lice. Iscedite sok od grožđa pokvasite lice i ostavite da deluje 10 minuta.
- Lipa ublažava nadražene očne kapke i crvenilo lica (naravno ako niste alergični na nju ).
- Ruzmarin otklanja umor sa lica i podočnjake i ublažava bore.
- Trešnja steže otvorene pore i otklanja bore.
Još neki detalji:
–Šargarepa očvršćuje osetljivu kožu, sprečava stvaraje bora i slabljenje tkiva.
-Maske za lice od pivskog kvasca podmlađuju kožu.
–Glinene maske za lice izbrisaće vam bore sa lica, podmladiće vas, čiste epiderm i daju licu novi sjaj.
–Krastavac služi za glačanje smežurane i neravne kože, stavljen direkto na lice najefikasniji je.
Autor teksta: “Prirodne maske za lice”, Tijana, SJZ
——————————————–
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare