Sa pojavom prvih sunčevih zraka, momentalno vadimo naočare za sunce. To je jako dobar potez, jer naše oči mogu biti jako oštećene dejstvom SPF zraka. Isko kao što štitimo kožu od sunca, tako moramo i oči. Stoga vam u nastavku donosimo najbolje proverene savete za zaštitu očiju od UV zraka. Naš prvi savet je da već sada počnete sa SPF zaštitom očiju jer je indeks UV zračenja veći.
Mnogi od nas znaju da je gledanje u suncu jako loš potez za dugoročno zdravlje našeg vida, ali da li ste znali da sunčevi zraci mogu oštetiti oči na različite načine? Kada je reč o zimskom vremenu, čak i gledanje u sneg, koji reflektuje UV zrake može biti loše za naš vid. Morska pena reflektuje oko 25% UV zračenja, a suvi pesak reflektuje oko 15%. Čak i trava, zemljište i voda reflektuju UV zrake. To znači da ne moramo da gledamo u sunce, kako bismo oštetili vid, već se to dešava na mnogim drugim mestima.
Istraživači su otkrili da primimo oko 80% našeg celoživotnog izlaganja UV zracima pre 18. godine. Zašto je to tako? U poređenju sa roditeljima, deca imaju veće zenice i čistija sočiva unutar oka, što sve dopušta mnogo više svetla u oko. Takođe, deca i tinejdžeri provode mnogo više vremena napolju, bez odgovarajuće zaštite očiju.
Pet saveta za zaštitu očiju od sunca
#1: Morate znati kada je sunce najjače
Najjača radijacija sunca za oči i kožu jeste zapravo ujutru i u sredini poslepodneva, a ne u podne. Delovanje sunčevih zraka na oči je neprekidno tokom jeseni, zime i proleća, jer je sunce niže na nebu. Obratite pažnju na ovu informaciju.
#2: Morate poznavati vrste UV zračenja
Postoji 3 vrste UV zraka: UV-A, UV-B i UV-C. Najveći deo štete na očima uzrokuju UV-B zraci, dok određeni istraživači smatraju da ovaj tip zraka dovodi do razvoja katarakte.
#3: Sunčane naočare su prva linija odbrane
Sunčane naočare koje treba da imaju ulogu zaštite očiju od sunca se kupuju isključivo u optičkim radnjama. Odaberite one koje propuštaju maksimalno 1% UVA i UVB zraka. Stakla moraju biti tamna i dovoljno velika da u potpunosti prekriju oko i da spreče ulazak zraka sa strane.
Povezano: Kako da odaberete savršene naočare za sunce prema obliku lica?
#4: Nosite šešir sa širokim obodom
Nosite šešir koji ima obod širine barem 7 cm, i izrađen je od gusto tkanog materijala, bez rupa, kako bi zaštitio vaše lice i vrh glave. Šeširi mogu da blokiraju do polovine svih UV zraka, da dopru do očiju i kapaka.
#5: Budite obazrivi pored vode, peska i snega
Imajte na umu da se oko 80% sunčevih zraka odbija o ove površine, tako da oni “udare” vaše oči i kožu još jedanput.
#6: Koristite antirid sa SPF zaštitom
Odaberite kvalitetan antirid, koji ima SPF zaštitni faktor. Na ostatak lica nanesite SPF kremu za lice, a pošto većina njih sadrži sastojke koji mogu zasmetati nežnoj koži oko očiju, odaberite poseban antirid sa SPF-om.
Povezano: Da li treba da koristim SPF kremu za lice i tokom hladnih dana?
#7: Neka vas oblaci ne zavaraju
Sunčevi zraci mogu da prođu kroz maglu i oblake, zato je jako važno da koristite sunčane naočare, šešir i SPF kremu i kada dan nije sunčan.
#8: Obratite pažnju na nadmorsku visinu
Intenzitet UV zraka se povećava sa nadmorskom visinom, zato zaštitite oči dok skijate, planinarite ili snowboard-ujete.
Mi vam predlažemo Skinology Antirid kremu za okoloočnu regiju, koja hrani i hidrira, i idealna je podloga za SPF kremu.
Pročitajte još i: SPF zaštita od sunca – hemijski vs. mineralni filteri
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare