Nove mere iz EU: Zabrana šljokica kao način redukcije mikroplastike

Iako nas je sve zabrana prodaje i proizvodnje visokih procenata retinola iznenadila, Evropska komisija ne staje sa radom. Naime, nedavno su preduzeli još jedan veliki korak kako bi se zaštitila životna sredina, time što su usvojene mere koje zabranjuju namerno dodavanje mikroplastike u kozmetičke proizvode i igračke. Nova pravila će sprečiti otpuštanje približno pola miliona tona mikroplastike u prirodu. Ovo znači da se zabranuje prodaja mikroplastike, proizvoda kojima se ona ciljano dodaje i proizvoda koji je otpuštaju kada se koriste. Za nas to znači; zabrana šljokica, a šta to znači za kozmetički svet – saznajte u nastavku!

Zabrana šljokica – na šta se tačno odnosi?

Ne zaboravimo da su šljokice zapravo mikroplastika, a kao takva pripada ovim restriktivnim merama. Evropska komisija je ovom zabranom pokrila sve sintetičke polimerne čestice ispod 5 mm, koje su organske, nerastvorljive i one koje se ne raspadaju. Poenta je da se smanji emisija namerne mikroplastike, iz što je moguće više proizvoda.

Neki primeri proizvoda koji su deo ove zabrane su:

  • Granularni materijali koji se koriste na veštačkim podlogama za sport – ovo je navoda najveći izvor namerne mikroplastike u sreidni
  • Kozmetika u kojoj se mikroplastika koristi u različite svrhe, poput piling-čestica (mikro-perlice), ili da bi se dobila posebna tekstura, boja ili miris (šljokice npr).
  • Deterdženti, omekšivači, gliteri, proizvodi za zaštitu biljaka, igračke, lekovi i medicinska oprema.

Povezano: Evropska unija je upravo uvela ograničenje za upotrebu RETINOLA – šta to znači za nas?

Udarac na kozmetičku industriju

Prve mere, koje postavljaju zabranu na gliter u prahu i mikroperlice, biće primenjene kada ove mere stupe na snagu, a to je 15. oktobra 2023. (20 dana posle objave Evropske komisije). U drugim slučajevima, zabrana prodaje će se primeniti posle dužeg perioda kako bi vlasnici kompanija imali vremena da razviju i prebace se na druge alternative.

Usvojene mere nalažu da se, što se tiče mikroperlica i glitera, one primene odmah, bez perioda tranzicije, jer se očekivalo da ih beauty  industrija sama svojevoljno izbaci, do 2020. godine. Što se tiče leave-on kozmetičkih proizvoda, poput šminke, proizvoda za usne i nokte, odluka je nešto drugačija. Pošto bi potpuno uklanjanje glitera iz ovih proizvoda imalo veliki uticaj na kozmetičku industriju, a i sami proizvodi veoma malo doprinose opštem zagađenju, komicija je razmotrila dve dodatne mere kao alternative zabrani:

  • Da na proizvodu stoje odgovarajuće instrukcije za upotrebu i bacanje, ili
  • Tranzicioni period duži od 6 godina, da bi se kreirale alternative bez šljokice

Mere su navele da nesigurnosti povezane sa različitim uticajima na industriju nisu dozvolile agenciji da odluči koja od ovih opcija bi bila pogodnija, u poređenju sa zabranom i šestogodišnjim tranzicionim periodom.

Ostaje nam da vidimo u kom pravcu će ići make-up industrija, a zabrana šljokica je sigurno tužna vest za mnoge naše čitateljke.

Pročitajte još i: Top saveti za nošenje glitera na očima

_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
error: Content is protected !!