Dok je čista koža fantastičan cilj, takođe je krajnji cilj i voleti svoju kožu bez obzira na tip tena. Svi smo imali svoj deo problema na koži i nema razloga da to krijemo. Međutim, ako se nadate da ćete razjasniti stvari (bukvalno), došli ste na pravo mesto. Kada ljudi govore o čistoj koži, obično misle na ten bez mrlja bez bubuljica, belih tačaka i mitesera. Takođe se može odnositi na kožu sa ujednačenim tonom, glatkom teksturom, nedostatkom finih linija ili dubokih bora, bez tamnih mrlja i nevidljivih pora. Osim ako nemate čarobni štapić za filtriranje u stvarnom životu, ovo nije odmah dostižna lista. Nema brzog rešenja za dobijanje kože nalik staklu. Međutim, postoje navike, proizvodi i druge stvari koje možete da uradite da biste promovisali kožu zdravog izgleda i zdravog osećaja.
10 proverenih saveta za čistiji ten
1. Uklonite šminku noću
Prema klinici Mejo, fleke (kao što su bele tačke, mitiseri i bubuljice) nastaju kada se folikuli dlake začepe uljem i odumrlim ćelijama kože, Iako je mnogo šminke formulisano tako da bude nekomedogeno (što znači da vam neće začepiti pore), nije sva. Dakle, ako je vaš cilj čistija koža, počnite tako što ćete se pobrinuti da skidate šminku svake večeri pre nego što legnete u posteljinu.
2. Očistite lice ujutro i uveče
Nakon uklanjanja šminke, dobra je ideja da po drugi put operete lice posebnim sredstvom za čišćenje lica. Ovo pomaže u uklanjanju svih ostataka i priprema vašu kožu za vašu noćnu rutinu nege kože. Ali čak i ako udarite jastuk čistom kožom, znoj i ulje se mogu nakupiti dok spavate lepotom. Zato Američka akademija za dermatologiju (AAD) preporučuje čišćenje dva puta dnevno: jednom nakon buđenja i jednom pre spavanja (možete se odlučiti i za pranje lica nakon znojenja).
3. Redovno perite četkice za šminkanje
Vaše lice nije jedino mesto koje treba očistiti – operite i svoje četke za šminku. Razmislite o tome: ako svakodnevno koristite svoje četke, prljavština i ulje sa vaše kože mogu se preneti na dlačice. A prema mišljenju dermatologa, ovaj ostatak je idealno leglo za bakterije koje izazivaju izbijanje. Stručnjaci preporučuju pranje četkica za šminku svakih sedam do 10 dana toplom vodom i blagim šamponom. Praćenje ovog jednostavnog saveta za čistu kožu može vam pomoći da sprečite izbijanje – a uz čistu četku i vaša šminka će se naneti ravnomernije.
4. Odlučite se za nežan piling
Konzistentan piling može pomoći u uklanjanju mrtvih ćelija kože i dati koži svetliji, glatkiji i sveukupno jasniji izgled. Ali važno je da koristite pravu metodu pilinga za svoju kožu – preterano pilingovanje može da vam ostavi crvenu, iritiranu kožu, posebno ako ste skloni osetljivosti. Ako ste novi u pilingu, razmislite o tome da zamenite jutarnje sredstvo za čišćenje lica onim koji nudi blagi piling.
Povezano: Da li koža može da promeni svoj tip?
5. Ciljajte probleme kože serumima
Akne, tamne mrlje i tupost su uobičajeni problemi kože koji mogu stajati na putu između vas i čiste kože o kojoj sanjate. Iako su ove brige za kožu normalne i nema čega da se stidite, možete ih rešiti koncentrovanim serumom prepunim sastojaka koji vole kožu. Možete koristiti više seruma, međutim, vodite računa o slojevima aktivnih sastojaka (kao što su AHA i retinol) u isto vreme. Ako niste sigurni kako i kada koristiti koktel proizvode, konsultujte se sa svojim dermatologom.
6. Održavajte kožu vlažnom
Ako vas brine masnoća i akne, možda vam se čini da je dobra ideja da preskočite hidratantnu kremu i pustite kožu da se malo osuši. Međutim, ovo može imati suprotan efekat. Prema AAD-u, dehidrirana koža može proizvesti više ulja za kompenzaciju, a ova prekomerna proizvodnja ulja može dovesti do začepljenih pora i fleka. Umesto toga, potražite nemasnu hidratantnu kremu za hidrataciju bez nepotrebne težine.
7. Koristite SPF zaštitu
Provođenje dužeg perioda na suncu bez odgovarajuće zaštite može oštetiti vašu kožu i dovesti do vidljivih znakova starenja na putu. Da biste zaštitili svoju kožu, dodajte kremu za sunčanje širokog spektra u svoju dnevnu rutinu. Imajte na umu da uvek treba da preduzmete i dodatne mere zaštite od sunca, prema AAD. Ograničite svoje vreme na suncu (posebno između 10 i 14 sati, kada je najveći broj sati), potražite hlad i prekrijte izložena mesta dugim rukavima, pantalonama, šeširom sa širokim obodom i naočarima za sunce koje blokiraju UV zračenje.
8. Koristite nekomedogene proizvode
Možda ste videli reč “nekomedogeno” štampanu na kozmetičkim proizvodima, ali možda ne shvatate šta ona znači. Začepljene pore su takođe poznate kao komedoni, a ako proizvod nije komedogen, to znači da upotreba neće začepiti pore. Manje je verovatno da će upotreba šminke i nege kože sa oznakom „nekomedogena“ začepiti pore. Ovaj natpis može pomoći u sprečavanju izbijanja i upravljanju trenutnim izbijanjem akni, tako da možete dobiti taj čist izgled kože.
9. Izbegavajte da dirate lice
Većina ovih jasnih saveta za kožu fokusira se na ono što treba da uradite, ali je takođe važno znati šta treba izbegavati. A jedna od najčešćih navika koja može da ometa čistu kožu je čačkanje nesavršenosti. Prema Klivlendskoj klinici, istiskivanje bubuljica (ili pokušaj) može preneti bakterije sa vaših ruku i noktiju u vašu kožu. Ovo može iritirati kožu, pogoršati izgled vaših izbijanja ili čak dovesti do ožiljaka. Umesto toga, predlažemo da nabavite proizvode za čistu kožu kao što su tretmani za mrlje od akni ili fleke za bubuljice i da ih koristite po potrebi za rešavanje tvrdokornih mesta.
10. Posetite dermatologa
Kao što smo ranije spomenuli, ne postoji jedinstveni odgovor na pitanje „kako postići čistu kožu?“ Dakle, ako ste primenili ove jasne savete za kožu i još uvek ne vidite rezultate koje želite, razmislite o konsultaciji sa dermatologom. Oni mogu pomoći da dođete do korena vaših problema sa negom kože i da rade sa vama na razvoju plana koji odgovara vašim jedinstvenim potrebama.
Pročitajte još i: Dermatolozi otkrivaju – Zašto vam se akne više puta vraćaju na istom mestu?
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare