Pilingovanje, čišćenje, toniranje i hidratacija su 4 osnovna stuba pravilne nege lica. Uloga tonika se često smatra nebitnim dodatnim korakom u nezi. Ako vam se kože preterano masti, znajte da je veoma lako napraviti odličan prirodni tonik za masnu kožu – tako ćete izbeći štetan isušujući alkohol koji se nalazi u većini kupovnih tonika namenjenih masnoj koži.
Tonik služi da pokupi zaostale nečistoće na licu, nakon umivanja (iako ne služi primarno za čišćenje). Pomaže skupljanju pora i vraćanju pH vrednosti kože koja se poremeti umivanjem. Takođe, kreira vlažnu podlogu za još bolje upijanje kreme za lice. Ako imate masnu kožu, izbegavajte tonik sa alkoholom, jer on iako u prvi mah dobro odmasti kožu, nadalje isušuje kožu, uzrokujući dodatno mašćenje.
Povezano: Kako odabrati tonik za lice prema tipu kože?
Zato su za masnu kožu idealni prirodni tonici sa biljkama koje imaju antiinflamatorna dejstva, smanjuju pore, i utiču na smanjenje proizvodnje sebuma. Pošto su prirodni, ovi tonici se moraju čuvati u frižideru svega nedelju dana.
5 “uradi sama” tonika za masnu kožu
Tonik sa mentom i čajevcem
Menta deluje anti-inflamatorno i rashladjujuće, dok čajevac ima antibakterijska svojstva, bori se protiv upala i akni, pročišćujući pore.
Prokuvajte 6 šolja vode. Dodajte manju količinu iseckanih svežih listova mente dok je voda još vrela. Neka se tonik ohladi. Potom nakapajte 6 kapljica eteričnog ulja čajevca. Ovom mešavinom natopite tufer i prebrišite lice ujutru i uveče.
Tonik sa krastavcem
Krastavac hidrira kožu, bez dodatnog mašćenja. Bogat je vitaminima A i C, kao i mineralima. Hladi, i osvežava umornu kožu.
Iseckajte 2/3 svežeg krastavca na sitne kockice. Sipajte šolju vode u tiganj i dodajte iseckan krastavac. Zagrevajte tiganj 8 minuta dok voda ne počne da vri. Kada se mešavina ohladi, sameljite je u blenderu, pa procedite sok potom. Tonik je spreman.
Tonik od jabukovog sirćeta i ružine vodice
Jabukovo sirće pomaže da unormali pH vrednost kože. Ružina vodica je blagi hidrator i umiruje iritiranu kožu, dok poseduje anti-inflamatorna dejstva.
Dodajte kašiku jabukovog sirćeta u bocu ružine vodice i dobro promućkajte. Koristite ovaj tonik posle svakog čišćenja lica.
Tonik od limuna i mente
Nana sadrži mentol i salicilnu kiselinu koja pomaže da se sljušte mrtve ćelije, a takođe skuplja pore uz osećaj hlađenja koji prija nakon upala. Limun sprečava preterano mašćenje kože.
Ubacite kesicu čaja od mente u vrelu vodu i pustite je da odstoji par minuta. Izvadite je potom, i dodajte jednu supenu kašiku limunovog soka. Promešajte dobro, i pustite da se mešavina ohladi. Ovom mešavinom natopite tufer i prebrišite lice za osveženje i skupljanje pora. Zapamtite da se čist limunov ok ne sme koristiti na licu!
Tonik od aloje
Aloja vera je poznata po svojim hidrirajućim i umirujućim svojstvima, koja su potrebna posebno masnoj koži, koja je često dehidriranu u dubini, a istovremeno se bori sa upalama.
Presecite jedan list aloja vere na pola i kašikom izvuicte gel. Razblažite dve kašike gela sa jednom šoljom hladne vode. Nanesite ovaj rastvor na lice uz pomoć tufera. Koristite ovaj prirodni tonik i kao sredstvo protiv izgorele kože nakon sunčanja i osipa.
Ako ipak niste vične “uradi sama” projektima, savetujemo vam Prima Skinology Tonik za lice od hamamelisa, na bazi ove biljke sa izuzetnim adstrigentnim i antibakterijskim svojstvima.
Pročitajte još i: Kako da PRAVILNO negujete masnu i problematičnu kožu?
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare