Ako vas i sama pomisao na “dešifrovanje” sastava vaše omiljene kreme ili seruma plaši i čini da vam se glava zavrti – niste same. Tokom godina istraživanja proizvoda za negu kože, sigurno ste do sada čuli par saveta, koji se tiču masne kože: “izbegavaj alkohole, komedogene sastojke, i jake sulfate”. Ali, kada je reč o nezi masne kože, dosta sastojaka mogu izazvati neželjene reakcije i akne. Zato vam u nastavku donosimo mali vodič i listu od 9 kozmetičkih sastojaka koje treba da izbegavate!
Kozmetički sastojci koji su okidač za akne
#1: Veštački mirisi
Ako se na pakovanju vašeg tonika, seruma ili kreme nalazi sastojak pod rečju “fragrance”, “perfume” ili “parfume”, to znači da ta mirisna nota sadrži miks različitih hemikalija, koje mogu biti iritirajuće za kožu koja je sklona aknama. Sintetički mirisi su veliki izvor kožnih alergija. Oni mogu uzrkovati upale i iritacije kože, što znači da će alergija samo dodatno otežati tretiranje postojećih akni. Ako ste skloni aknama, budite jako svesni eteričnih ulja i veštačkih mirisa, koji vašoj kremi daju prelep miris citrusa ili lubenice.
#2: Eterična ulja
Mnogi proizvodi prirodne kozmetike sadrže velike količine eteričnih ulja, od kojih mnoga mogu biti iritirajuća za već upaljenu kožu. Osim toga, eterična ulja, kada se direktno nanose na kožu, mogu biti izuzetno iritirajuća. Zato se uvek savetuju da se ona razblaže sa uljem “nosačem” (bilo koje biljno ulje, arganovo, jojobino, itd). Ako koristite eterična ulja u nezi kože, obavezno iz razblažite nekim uljem koje ne zapušava pore (skvalan, ulje lešnika, jojobe, konoplje).
#3: Sodium Lauryl Sulphate
SLS je zapravo jedan od najčešće korišćenih komercijalnih sulfata, koji pravi penu u vašem omiljenom čistaču lica. SLS je surfaktant, koji je odgovoran za uklanjanje nečistoće i ulja sa kože. Ovaj sastojak oštećuje barijeru kože i može pogoršati stanje akni. Na sreću, postoji mnogo različitih umivalica brendova koji ne sadrže štetne sulfate.
#4: Isopropyl Myristate and Isopropyl Palmitate
Isopropyl Myristate je sastojak koji poboljšava penetraciju proizvoda u kožu i povećava absorpciju aktivnih sastojaka u kožu. S druge strane, Isopropyl Palmitate je visoko komedogen sastojak, emolijent, koji se koristi u nekim kremama. Iako ovi sastojci neće uticati štetno na postojeće akne, mogu dovesti do zapušivanja pora i stvaranja zatvorenih komedona.
Povezano: 7 razloga zašto vam akne ne prolaze
#5: SD Alcohol 40, Denatured Alcohol, Ethanol, and Isopropyl Alcohol
Ovo su vrste alkohola, koje kada se koriste u proizvodima koji se nanose na čitavo lice (poput tonika i pilinga), mogu uzrokovati teško isušivanje i iritaciju, kao i disbalans zdravlja kože. Ovi isušujući alkoholi skidaju višak masnoće sa kože, a potencijalno su iritirajući, posebno, ako vam je koža suvlja. Kada se koriste u proizvodu koji je spot tretman (nanosi se samo na bubuljicu), mogu pomoći da ona brže zaceli i isuši se. Tada su zapravo poželjni kao kozmetički sastojci.
#6: Sodium Chloride
Poznatija kao morska so, natrijum-hlorid je tehnički izraz za so. Ovaj sastojak se koristi često u proizvodima za umivanje, zbog svojih pilingujućih svojstava, a i takođe, jer so zgušnjava formulacije, kako bi se postigla željena tekstura proizvoda. Iako volimo da imamo kremu lepe teksture, ne želimo da podstaknemo formiranje novih akni.
#7: Kokosovo ulje
Iako kokosovo ulje važi za spasioca kože, posebno ako imate suvlji tip, ono je izuzetno komedogeno (odnosno, zapušava pore). Zato je veoma rizično kao sastojak za masnu i aknoznu kožu. Kokosovo ulje sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline, poput laurične i linoleične. Ove masne kiseline mogu uzrokovati bubuljice i upalne procese, i zato se kokosovo ulje nikako ne preporučuje kao sastojak za masnu kožu.
Povezano: Šta znači “komedogeno” – ovi kozmetički sastojci zapušavaju pore!
#8: Kakao puter
Iako je bogat emolijens, koji pruža divnu hidrataciju, kakao puter, baš poput kokosovog ulja, je izuzetno komedogen sastojak koji zapušava pore i doprinosi nastanku akni. Ipak je ovo sastojak namenjen suvoj koži.
#9: Ekstrakt algi
Ekstrakt algi je mač sa dve oštrice: iako važi za protivupalni sastojak koji reguliše proizvodnju sebuma, ujedno je komedogen. Proizvodi sa algama su nezgodni, jer postoji jako puno vrsta njih. Mogu biti navedene kao: Carrageenan, laminaria digitata, brown seaweed, ili plankton extract.
Pročitajte još i: Kako da znate da li vam kozmetika zadaje akne?
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare