Veći rizik od raka
Sedeći položaj, odnosno fizička neaktivnost koja dovodi do gojaznosti, povećava rizik od raka debelog creva, pluća, materice, jajnika i prostate.
Mentalno zdravlje
Sedeti po ceo dan za stolom nije dobro za vaše mentalno zdravlje jer predugo sedenje utiče na slab protok krvi i kiseonika širom mozga pri čemu nećete moći da se fokusirate ni na najbanalnije radnje. Visok nivo fizičke neaktivnosti je nezavisno povezan sa stresom i napadima panike.
Slabe noge i gluteus
Ako imate naviku da radite satima bez ikakve pauze, noge i gluteus će patiti. Kada se mišići nogu ne koriste satima, vlakna mišića imaju tendenciju da se pokidaju što je poznato kao atrofija mišića pri kojoj vaši mišići nogu slabe tokom vremena. Predugo sedenje utiče na mobilnost kukova i snagu gluteusa. Slabe noge i gluteus utiču na stabilnost prilikom stojanja ili hodanja povećavajući rizik od pada.
Tromboza dubokih vena
Sedenje duži vremenski period je jedan od faktora rizika za nastanak tromboze dubokih vena (stvaranje tromba/krvnog ugruška u venama). Kada se noge ne koriste satima, mišići se ne stežu i opuštaju što slabi cirkulaciju i povećava rizik od zgrušavanja krvi.
Saveti za poništavanje sporednih efekata produženog sedenja
- Stojte i hodajte dok razgovarate telefonom.
- Ako ste u mogućnosti, nabavite u kancelariji pokretnu traku i koristite je dok radite.
- Na svakih 30 minuta sedenja, uzmite pauzu za hodanje od 3 minuta.
- Neka fizičke vežbe i joga budu važan deo vaše svakodnevnice.
- Dok sedite zauzmite udoban ali pravilan položaj tela. Držite gornji deo leđa i vrat uspravno, a ramena držite opuštena.
Ostavi odgovor
Vidi komentare