Ako vam je lice odjednom buknulo od akni i upalnih procesa, a ne možete identifikovati drugi razlog, a obilato koristite kremasto rumenilo ili bronzer, možda ste već našli “krivca”. Postoji više teorija šta sve uzrokuje akne, ali zapravo jedan od čestih razloga akni na obrazima mogu biti kremasti make-up proizvodi. U nastavku saznajte kako da prepoznate komedogene sastojke u šminki, kao i kako da rešite ovaj problem.
Da li kremasto rumenilo zaista može da izazove akne?
Dermatolozi smatraju da svaki komedogeni proizvod (posebno na bazi ulja) može uzrokovati akne. Kremaste formulacije često sadrže sastojke koje izazivaju akne, ali omogućavaju lepše blendanje proizvoda u kožu. Zato je važno da proverimo kreamasto rumenio, bronzer ili hajlajter, radi potencijalno komedogenih sastojaka.
Ipak moramo biti svesni da akne nastaju kao posledica i više okidača – a to mogu biti hormoni, upala kože, rast bakterija, zadržavanje odumrlih ćelija kože, loša higijena.
Povezano: Kremasti make-up proizvodi – najbolji saveti za korišćenje i blendanje
Koji sastojci u kremastoj šminki mogu da izazovu akne?
Najčešći sastojci su upravo ulja, koja zapušavaju pore i imaju komedogeno svojstvo – kokosovo, laneno, palmino i sojino ulje su neki od njih. Ako vidite neki od ovih sastojaka u kremastom rumenilo ili hajlajteru, najbolje da ih izbegavate, ako je vaša koža reaktivna. Osim toga, redovno čišćenje make-up četkica i sunđera kojima nanosite kremasti proizvod je takođe od velike važnosti. Ukoliko ih nanosite prstima, obavezno dobro operite ruke pre aplikovanja, kako biste sprečili širenje neželjenih bakterija.
Kako da odaberete nekomendogeni kremasti proizvod?
Kada birate kremasto rumenilo, konture ili hajlajter, uvek prvo iščitajte sastav. Morate se upoznati sa sastojcima koji potencijalno mogu iritirati kožu. Nekomedogena rumenila su najbolja opcija protiv zapušavanja pora, zajedno sa čišćenjem lica na kraju dana i odgovarajućim tretmanom za akne, koji je baziran na vašem tipu kože.
Ukoliko mislite da su praškasta rumenila manje komedogena – to ne mora da bude slučaj. Praškaste formule takođe mogu sadržavati sastojke koji izazivaju akne. Dakle, to znači da je tekstura manje važna, već moramo pažljivo čitati sastav proizvoda. Ovo su najčešći komedogeni sastojci koji uzrokuju zapušavanje pora. Osobe sa suvljim tipovima kože će preferirati kremaste formulacije, dok će one sa masnijim više koristiti one praškaste, jer one isušuju i upijaju sebum sa površine kože.
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare