Bilo da imate kožu sklonu aknama, ili vam povremeno izađe nepozvani “gost” na sred čela, ili želite da umirite kožu od “maskni” – uvođenje proizvoda na bazi sastojaka protiv akni je ključ. Na svu sreću, danas je i u širokoj ponudi dostupna čitava paleta tonika, seruma i krema koji sadrže ove efikasne sastojke. Ako niste sigurni šta da potražite u sastavu – u nastavku vam donosimo top listu 5 kozmetičkih sastojaka koji efikasno rešavaju akne!
Top 5 sastojaka za borbu protiv bubuljica
#1: Salicilna kiselina
Salicilna kiselina spada u grupu BHA kiselina, koje funkcionišu tako što pilinguju kožu, uklanjući sadržaj iz pora. Pošto je rastvorljiva u masnoći, salicilna kiselina može da prodre kroz sebum koji je zapušio poru i ukloni ga, poput čepa. Ovo je odičan sastojak za sve one koji se muče sa pojavom mitisera. Ako koristite salicilnu kiselinu, ujutru morate zaštiti kožu SPF faktorom.
Povezano: Zašto je salicilna kiselina idealan sastojak za mitisere i zapušene pore?
#2: Benzoil-peroksid
Dostupan u jačini do 10%, benzoil-peroksid funkcioniše tako što ubija bakterije koje uzrokuju bubuljice i upale kože. Odličan je protiv belih mitisera i srednje teških akni. Najbolje je da ga uvedete u dogovoru sa dermatologom.
Imajte na umu da benzoil-peroksid izaziva suvoću kože, crvenilo i peckanje, tako da ga trebate postepeno uvoditi u rutinu. Takođe, ne koristite ga u istoj rutini sa retinolom, jer međusobno deaktiviraju sastojke. Umesto toga, koristite benzoil-peroksid ujutru, a retinol uveče.
#3: AHA kiseline
AHA (voćne) kiseline, pilinguju kožu, tako što uklanjaju mrtve ćelije. Najčešće AHA kiseline, koje se mogu naći u preparatima su glikolna i mlečna kiselina. Ovi hemijski eksfolijatori se preporučuju i za one koji žele da reše problem fleka, hiperpigmentacija, suve kože i neujednačene teksture. Imajte u vidu da je tokom dana potrebna adekatna SPF zaštita, sve dok koristite kiseline, a i posle.
Mi vam predlažemo Skinology AHA 5% tonik sa voćnim kiselinama.
#4: Sumpor
Sumpor se tipično nalazi u leave-on ili spot tretmanima, a funkcioniše tako što omekšava i stanjuje površinu kože, kako bi sprečio zapušavanje pora. To je odličan sastojak, ako imate masnu kožu, jer može kontrolisati lučenje sebuma.
Povezano: 10 grešaka kada su bubuljice u pitanju
#5: Niacinamid
Niacinamid je trendy sastojak o kojem svi bruje, a predstavlja nežniju alternativu sastojcima poput salicilne kiseline i benzoil-peroksida. Reguliše lučenje masnoće, i pomaže kod aktivnih upala na koži. Može se koristiti i na suvoj i osetljivoj koži, a ujedno rešava postinflamatorne hiperpigmentacije. Pored toga, poboljšava zadržavanje vode u koži i izglađuje fine linije.
Naša preporuka je Skinology Niaicinamid + 3D hyaluron serum za kožu.
Pročitajte još i: Potkožne bubuljice – kako da ih tretirate kod kuće?
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare