Nega kože je izazov za mnoge žene: kako složiti pravu rutinu za svoj tip kože, uz korišćenje tonika, seruma, ampula, booster, dnevne i noćne kreme. Ovo sve može biti previše, stoga se postavlja aktuelno pitanje: kada je pravo vreme početi sa anti-age negom kože? U nastavku razjašnjavamo mnoge nedoumice oko ove skincare teme!
Važno je da shvatimo osnovnu funkciju anti-age kozmetike: ona ne zamenjuje hirurški anti-aging, niti može da vrati vreme. Ona je pre svega odlična preventiva za buduće starenje kože. Anti-aging kozmetika ima mnoge prednosti za kožu – od sprečavanja formiranja bora, pa sve do redukcije tamnih fleka.
Kada je pravo vreme za anti-age negu?
Ukoliko se misli na kozmetiku – odgovor je veoma jasan: što pre to bolje. Logika iza ovog shvatanja je jednostavna: ako ranije počnete sa prevencijom (u 20-im godinama), manje ćete štete na koži osetiti u 30-im. Nije važno da li imate već vidljive znake starenja – preduzimanje preventivnih koraka u mlađem dobu, može dugoročno uticati na kvalitet kože u kasnijem dobu.
Mišljenje eksperata
Prema mišljenju dermatologa, i naučnim studijama, koža počinje da stari već oko 25-e godine: gubi se lagano kolagen, zalihe vode mnogo brže ispaavaju iz ćelija, a ćelijama kože je potrebno sve duže kako bi se obnovile. Dermatolozi zato savetuju svoje pacijente da krenu sa blagim anti-agingom već oko 25-e godine, kada koža polako počne da gubi kolagen.
Prvi korak u anti-age nezi: SPF krema
Osnovni anti-aging proizvod za kožu koji možete uvesti već u 18-oj godini jeste dnevna krema sa SPF zaštitnim faktorom od barem 30. UV filteri umanjuju štetna dejstva sunčevih zraka koji se smatraju broj 1 uzrokom starenja. Da li će vas šokirati statistika koja kaže da je čak 80% vidljivih znakova starenja uzorkovano štetom od UV zraka?
Naša preporuka je Skinology SPF 25 krema za lice.
Naredni koraci u anti-age nezi
Sledeći korak je da pronađete aktivni sastojak koji će neutralisati štetu koju koži uzrokuju UV zraci i ostali zagađivači. Najbolji sastojci koji se koriste u ove svrhe jestu antioksidanti: vitamin C, vitamin B (niacinamid) i vitamin A (retinol).
Oksidativni stres i UVzračenje igraju važnu ulogu u starenju kože, tako što stvaraju enzime koji razgrađuju kolagen i elastin, što na kraju dovdoi do pojave bora i pigmentacija. Kreme i serumi koji sadrže vitamin C i vitamin A stimulišu proizvodnju novog kolagena, i zato su sjajni saveznici ranog anti-aginga.
Ključni sastojci za rani anti-aging
Nije lako odabrati adekvatan skin-care proizvod za ranu borbu protiv starenja kože (tj. preventivu), ali ćemo vam dati spisak kozmetičkih sastojaka koje treba da potražite u ove svrhe:
- hijaluronska kiselina (hidrira kožu)
- vitamin C (L-askorbinska kiselina)
- vitamin E (tokoferol)
- vitamin A (retinol i derivati)
- glikolna AHA kiselina
- peptidi (delovi proteina koji hidriraju)
- ceramidi
- koenzim Q10
Povezano: ABC nege – zašto su ovi vitamini ključni za mladoliku kožu?
Kako složiti režim nege za rani anti-aging?
Veoma je važno kako ređate i naslojavate proizvode za negu na kožu, kako biste dobili najbolji kvalitet i iskorišćenost sastojaka. Posle čišćenja kože, slojevi bi trebalo da izgledaju ovako:
Jutarnja rutina:
- tonik
- serum
- dnevna krema
- tretmanski proizvod
- SPF zaštitna krema
Mi vam predlažemo Skinology Vitamin c serum za lice.
Večernja rutina
- tečni eksfolijator (AHA tonik)
- hidratantni tonik
- serum
- krema
- retinoid
Imajte na umu da određeni sastojci mogu biti iritirajući za određene tipove kože, zato uvek počnite sa manjim koncentracijama i ređom upotrebom. Srećan anti-aging!
Pročitajte još i: Zašto je SPF krema najbolji anti age proizvod koji imate?
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare