Vitamin C je postao omiljeni kozmetički sastojak za gotovo svaki problem kože: bilo da se radi o neujednačenom tenu, gruboj teksturi, finim linijama, ožiljcima, flekicama ili beživotnom tenu. Kao i sve dobre stvari u životu, i vitamin C će pokazati svoje ”super-moći”, ako se javi u čistoj, potentnoj i jakoj formuli. Nisu svi serumi sa vitaminom C kreirani jednaki i zato je važno da umemo da prepoznamo koji oblik vitamina C odgovara našim potrebama kože. Za ovo ne morate biti hemičar – dovoljno je da ispratite naš vodič – u nastavku stižu derivati vitamina C!
Koncentracija vitamina C u serumu
Pre nego što pređemo na temu derivata vitamina C, trebalo bi da proverite koliko procena vitamina C sadrži vaš serum. Na primer neki brend može napisati da je njihov vitamin C 100%, ali, ako ga ima u koncentraciji manjoj od 5% – serum je potpuno neefikasan. To je kao da pravite smoothie od dve organske borovnice. Zato se najpre postarajte da vaš serum sadrži barem 5%, a idealno 10% vitamina C, kako biste videle rezultate poput: svetlije kože, izbeljenih flekica, ojačanog kolagena, blistavijeg tena, finije teksture itd.
Derivati vitamina C – vodič
Najbolji vitamin C za normalnu/kombinovanu kožu: L-askorbinska kiselina
L-askorbinska kiselina je najaktivnija forma vitamina C, koja je najviše proučavana. Ipak, ujedno je i najnestabilnija (lako oksidira i tada “ne radi” na koži, tako da je pakovanje zaista važno). Takođe, L-askobinska kiselina nije za svakoga, jer može iritirita kožu, posebno u većim procentima. Zato takav serum mora biti formulisan na niskoj pH vrednosti, i ne može ga mnogo osoba tolerisati. Stoga nije za osetljivu ili aknoznu kožu. Derivati vitamina C zahtevaju da se unutar kože izvrši proces pretvaranja derivata u čistu L-askorbinsku kiselinu.
Najbolji vitamin C za kožu aklonu aknama: Sodium Ascobyl Phophate
Ovaj derivat vitamina C je mnogo stabilnji i generalno je forulisan na pH vrednosti 7, što znači da neće iritirati kožu. Njegov “prolazak” do dubine kože, kaoi upijanje su pomalo upitni, ali SAP kao sastojak ima odlična antioksidativna svojstva i dokazano bledi smeđe fleke na koži. Ako imate masnu ili aknoznu kožu, ovo je odličan derivat, jer svega 1-5% ovog sastojka suzbija rast bakterija na koži.
Povezano: Skincare dilema – Da li se serum sa vitaminom C koristi ujutru ili uveče?
Najbolji vitamin C protiv starenja: Magnesium Ascorbyl Phosphate
Još jedna stabilna forma vitamina C, iako se malo lošije upija u koži. Ovo je OK opcija za posvetljivanje kože, ali nemojte se samo oslanjati na vitamin C za ovaj problem. Ova vrsta vitamiana C poseduje dokazane benefite stimulacije kolagena i ujedno poboljšava hidrataciju kože, tako da je dobar izbor za anti-age svojstva. Antioksidativna svojstva MAP-a nisu toliko jaka kao kod L-askorbinske kiseline ili drugih sastojaka, ali ga generalno podnose SVI tipovi kože.
Najbolji vitamin C za osetljivu kožu: Tetrahexyldecyl Ascorbate.
Ovo je omiljeni derivat vitamina C skoro svakog dermatologa, jer ne samo da je rastvorljiv u masnoći, već je stabilan na pH vrednosti oko 5, što znači da ga koža jako dobro toleriše. Ima dokazano bolju moć upijanja od drugih derivata, odlična antioksidativna svojstva, dokazane benefite stimulacije kolagena i može pomoći kod korekcije pigmenta i posvetljivanja kože. Najbolje od svega je što ga mogu koristiti svi tipovi kože.
Najbolji vitamin C za posvetljivanje kože: 3-0 Ethyl Ascorbic Acid.
Ovo je verzija vitamina C koja se podjednako rastvara i u vodi i u masnoći, vrlo je stabilna i deluje kao odličan izbor za posvetljivanje kože i anti-age rezultate. Ovaj derivat se sporo pretvara u vitamin C, unutar kože, što znači da je dobar izbor za osetjlivu kožu, jer je lako toleriše. Efekti su vidljivi već kod 0,5 – 5% ovog sastojka i zato ne morate koristiti visoke procente 3-0 Ethyl Ascorbic kiseline.
Pročitajte još i: 5 stvari koje niste znale o vitaminu C u nezi kože
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare