Eterična ulja predstavljaju prirodni proizvod koji pruža toliko benefita: smiruju, opuštaju, leče infekcije i akne, poboljšavaju san, osvežavaju prostor, deluju kao antiseptik itd. Primenjuju se na različite načine, a postoji veliki broj vrsta eteričnih ulja. Kako biste otkrili sve blagodeti ovih moćnih bočica, donosimo vam mali vodič kako da ih pravilno koristite, kako da ih odaberete prema nameni i koje su prednosti njihovog korišćenja.
Šta su eterična ulja?
Eterična ulja su visokokoncentrovani prirodni ekstrakti dobijeni iz aromatičnih biljaka procesima ekstrakcije ili destilacije. Za dobijanje eteričnog ulja koriste se različiti delovi biljke: listovi, cvetovi, pupoljci, trava, biljna smola, plodovi… Pošto predstavljaju esencije u visokoj koncentraciji, uvek se koriste u razblaženom obliku i vrlo malim količinama. Mogu se nanositi na kožu ili inhalirati, ali se nikada ne smeju jesti ili piti. Kako bi eterično ulje bilo delotvorno, neophodno je da bude čisto i potpuno prirodno.
Veliki izbor čistih eteričnih ulja možete pronaći u Lepotica Web-shopu.
Eterična ulja se mogu koristiti na mnogo načina: u aromaterapiji, čišćenju domačinstva, ličnoj kozmetičkoj nezi i kao deo tretmana prirodne medicine.
Kako eterična ulja rade?
Molekuli eteričnog ulja su veoma mali, tako da ih koža veoma lako upija, a lako se i inhaliraju kroz nos. Kada uđu u vaš organizam deluju na različite načine, u zavisnosti od vrste ulja. U nastavku pročitajte prednosti i primenu najpoznatijih vrsta eteričnih ulja.
Lavanda
Eterično ulje lavande relaksira mišiće, pomaže da se lakše zaspi, deluje antiseptički, smanjuje glavobolju. To je ujedno najbezopasnije eterično ulje i jedino koje se sme direktno nanositi na kožu u nerazblaženom obliku. Nekoliko kapi ulja lavande dodajte u kupku, losion ili ulje za telo, ili jednu do dve kapi nanesite na jastučnicu pre spavanja protiv nesanice.
Eukaliptus
Eterično ulje eukaliptusa je poznati antiseptik, smiruje kašalj i respiratorne infekcije, olakšava izbacivanje sluzi iz pluća. Deluje protiv insekata kao repelent, povećava budnost organizma kada isparava u inhalatoru, deluje na upale mišića i tetiva, a posebne blagodeti pokazuje u nezi masne kože sklone aknama. Nanosi se isključivo razblaženo na kožu kao i sva druga eterična ulja.
Limun
Eterično ulje limuna ima svež citrusan miris. Koristi kao osveživač prostora, potom kod napetosti, prehlade, ekcema, peruti, masne kože, ali i kao sredstvo za podizanje raspoloženja. Nekoliko kapi se može dodati u kupku, ulje za masažu ili u omiljeni losion za telo.
Ruzmarin
Miris eteričnog ulja ruzmarina je prodoran, jak i okrepljujuć. Sadrži antioksidante, pospešuje rast kose, smanjuje upale, ublažava bolove, ima antiseptičko svojstvo, reguliše mašćenje kose i kože, stimuliše nervni sistem i uklanja glavobolju. Ne sme se koristiti u trudnoći ili ako imate visok krvni pritisak.
Čajno drvo
Ulje čajnog drveta je najkorišćenije eterično ulje. Ima ogromnu primenu zahvaljujući antimikrobnom svojstvu: u lečenju akni, herpesa, gljivica, ujeda insekata, atletskog stopala, potom u tretmanu zapaljenih desni, bolova u mišićima, a može se inhalirati za vreme gripa.
Bergamot
Bergamot je vrsta pomorandže iz Italije. Njegovo eterično ulje se upotrebljava kod različitih vrsta infekcija, akni, lišajeva, peruti, seboreje kao i kod ublažavanja nervne napetosti i lišavanja stresa. Deluje i protiv grčeva. Miris je veoma citrusan i sladak. Nakon njegovog nanošenja na kožu ne izlažite se suncu – jer je ulje bergamota fototoksično.
Slatka pomorandža
Sladak i topao miris slatke pomorandže deluje opuštajuće i sedativno – ublažava depresiju, anksioznost, uzbudjenja i napetost, kontroliše gasove sistema za varenje. Ima dobro dejstvo na celulit i jačanje kose, dok redukuje akne i ublažava jutarnje mučnine.
Menta (nana)
Jak miris mente deluje osvežavajuće i opuštajuće, stoga se ovo ulje koristi kao relaksant protiv glavobolja, mučnine tokom vožnje, kao antidepresiv i afrodizijak. Ublavaža migrene i nervnu napetost, deluje kao antiseptik, dok pomaže sistemu za varenje.
Čempres
Eterično ulje čempresa ima opor i smolast miris, intenzivan je, ali i prijatan. Deluje kao odličan prirodni dezodorans. Umanjuje nervnu tenziju, ekceme, znojenje. Umanjuje bolove i deluje na brže zaceljenje rana. Koristi se kod tretmana celulita, loše cirkulacije i proširenih vena.
Kako se koriste eterična ulja?
- u aromaterapijskoj lampi (difuzeru) – kao osveživač prostora radi umirenja i svežeg mirisa. Nakapajte 4-8 kapi eteričnog ulja u podnožje aroma lampe ili difuzer, koji ima ventilator radi širenja mirisa u prostoriji.
- u kupki – napunite kadu i dodajte nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja. Koristite ono koje nije iritirajuće za kožu – najbezbednija su ulja kamilice i lavande. Razblažite par kapi u kašici običnog biljnog ulja i ovu mešavinu sipajte u kadu punu vode.
- u inhalaciji – pošto su neka eterična ulja odlična za respiratorne probleme (poput eukaliptusa i čajnog drveta), nakapajte par kapi u papirnu maramicu i udišite. Ili kapnite 3 kapi ulja u šerpu vruće i vode i inhalirajte se.
- u masaži – eterična ulja dodajte običnom biljnom ulju (bademovom, jojobinom, koštica grožđa itd.) u sledećoj razmeri: 20-30 kapi na 30 ml biljnog ulja i masirajte telo ovom mešavinom.
- u nezi tela – pomešajte 5 kapi eteričnog ulja sa 10 ml neutralnog mleka za telo.
- za ispiranje usta – antimikrobna svojstva eteričnih ulja iskoristite za ispiranje usta: pomešajte par kapljica u čaši vode, ispirajte i ispljunite.
Pročitajte još i: Osobine po kojima se razlikuju eterična i biljna ulja
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare