Sklonite bočice iz kupatila: Ovako se pravilno čuvaju parfemi!

čuvanje parfema

Ukoliko ste nedavno počastile sebe novom bočicom parfema, sigurni smo da ona nije bila jeftina i da želite da vam što duže traje. Nažalost, parfemi ne dolaze sa upustvima za čuvanje niti korišćenje. Ukoliko i vi čuvate dragocene bočice parfema u kupatilu, odmah to promenite! Ovo je najgori način da skladištite mirisnu kolekciju, a evo i zašto!

Degradacija mirisa počinje vrlo brzo

Degradacija mriisne note počinje u momentu kad otvorite kutiju. Zato se kutije parfema pakuju u dodatni celofan, kako bi miris trajao maksimalno dugo na policama. Iako su primarno dekorativne, kutije parfema imaju važnu svrhu da ih čuvaju od direktnog svetla, sprečavajući da kiseonik uđe unutar bočice, a ujedno održavaju i idealnu temperaturu. Dok je u kutiji, parfem nije izložen kiseoniku, sve dok ga prvi put ne otvorite i ne prsnete. Kada je otvoren, najbolji je da u parfemu uživate dok ga ne potrošite, ali uz pravilno čuvanje.

Povezano: Parfemski trendovi za 2023. godinu – novi florali, miris kiše i gurmanske note

parfemski trendovi

Čuvanje bočica parfema

Najpraktičniji i najednostavniji način za čuvanje parfema jeste na hladnom, mračnom i suvom mestu. Ova metoda štiti parfema od tri glavna agresora: toplote, svetla i vlage. Sunčani sims ili ormarić blizu izvora doplote će mnogo brže degradirati i pokvariti parfem. Najbolje je da parfem uvek zatvorite čepom posle svake upotrebe, kako biste sprečile izloženost kiseoniku.

Najgore mesto za čuvanje parfema je zapravo kupatilo, iako jeste logično mesto, pošto se većina nas sprema i šminka upravo u ovoj prostoriji. Ipak, konstantne promene temperature usled tuširanja, i visok nivo vlage su zapravo najgora moguća opcija za parfemske bočice.

čuvanje parfema

Prednosti čuvanja parfema na hladnom

Većina parfemskih eksperata se slaže da je zapravo frižider najbolje mesto za čuvanje mirisa – zašto? Frižider održava stabilnu temperaturu, i čuva parfeme od toplote i svetlosti, a ovo je najbebolniji način da izbegnete oksidaciju i hemijsku degradaciju. Na toplim ili vrućim mestima, prirodna ulja i esencije iz parfema počinju da se koaguliraju. Kada voda i alkohol ispare, ostaje vam sirupasti talog, koji definitivno ne želite.

Povezano: 5 tačaka na telu na koje nikada ne bi trebalo da nanosite parfem

Proverite rok trajanja

Svi parfemi imaju generalni rok trajanja, koji možete proveriti na ovom sajtu:  checkfresh.com. većina brendova se slaže da parfemi traju oko 3-4 godine, u zavisnosti od parfema i njegove kompozicije. Obično, jači mošusni mirisi traju duže, a “čisti” mirisi imaju kraći vek trajanja, pošto su formulisani bez stabilizatora. Izazov je formulisati čiste i netoksične formule koje ne degradiraju brzo i traju na koži i u bočici.

Ipak, ne morate nužno baciti parfem, ukoliko mu je prošao rok trajanja – najbolje je da procenite sami prema njegovoj teksturi i mirisu. Ako je formula postala grudvasta, ili miriše kiselo, metalno ili prokislo, parfem se verovatno pokvrario. Ukoliko ste iskusili alergiju ili osip, nakon korišćenja parfema, takođe je vreme da ga bacite.

čuvanje parfema

Pročitajte još i: 3 načina kako možete organizovati kolekciju parfema

_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
error: Content is protected !!