Štetni i opasni sastojci u kozmetici i kozmetičkim preparatima

Da li čitate deklaracije na kozmetici? A sastav? Znate li šta je od sastojaka opasno i šta treba izbegavati u kozmetičkim preparatima? I čime nas to truju proizvođači kozmetike?

Kozmetičke kuće nisu rade da se odreknu nekih sastojaka u kozmetici zato što su oni štetni. To će mnogi učiniti tek kada ti sastojci budu zabranjeni za upotrebu. Između profita i zdravlja potrošača, još uvek je malo onih koji će se odreći jednog dela svoje zarade. Druga vrlo važna stvar je da proizvođači kozmetike štetne sastojke“provuku” ne upotrebljavajući pun naziv, već skraćenice ili složenice.

Najštetniji sastojci u kozmetici

1.Formaldehid– dokazano kancerogen, sadrže ga proizvodi za negu kose, lakovi za nokte. Pošto ga nećete pronaći pod ovim imenom, tražite formalin, form, lysoform, formalith. Do skoro je bio čest sastojak preparata za brazilski keratin.

2.Parabeni- imaju hormonsko, estrogeno delovanje i povezuju je sa nastankom raka dojke, pa se sve više izbacuju iz kozmetike. Najviše se nalaze u šamponima, regeneratorima, dezadoransima, losionima,…  Potražite ih kao ethylparaben, propylparaben,…

3.Naftni derivati– potvrđeno kancerogeni. Najčešće se nalaze u kremama za lice, voskovima za depilaciju, parfemima, kremama za bebe i za zaštitu od sunca. Takođe, šminka ih često sadrži. Oni kožu čine mekom i nežnom, štite je i dobro se apsorbuju. Potražite petrolatum, vazelin, parafin, petrolej.

4.Phenoxyethanol– koristi se zbog mirisa u kozmetici i još uvek nije zabranjen, ali se sumnja da utiče na plodnost i da može uticati i na prerani porođaj. Slabi imuno sistem i štetno utiče na kožu, pluća i oči.

5.Propylene glycol– jedan od omiljenh sastojaka u kozmetičkoj industriji jer vezuje velike količine vode za sebe i ima veliku moć prodiranja u kožu, a nije skup. Nalazi se u dezadoransima, proizvodina za kosu, kremama za samopotamnjivanje, losionima za bebe. Šminka ga često sardži. veruje se da ima neurotoksično dejstvo pa se sve manje koristi. Mnogo je bolje kada umesto njega kozmetika sadržiprirodni glicerin.

6.Octyl methoxycinnamate– sadrže ga proizvodi za samopotamnjivanje kože, bilo kreme, losioni ili proizvodi koji se koriste u solarijumima, ali i šminka. Sumnja se da može uticati na pojavu raka kože, a pojavljuje se i u majčinom mleku. Tražite proizvode sa titan dioksidom umesto ovog sastojka.

7.Sulfati– isušuju kožu i iritiraju je, pa osim alergije može nastati i ekcem. Najčešće se nalaze u šamponima, kupkama, pastama za zube, kremama za lice, losionima. Potražite kozmtičke proizvode koji sadrže coco-glukozid i natrijum coco-glukozid tartarat umesto sulfata (Sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate). Perite kosu šamponima bez sulfata i primetićete razliku.

Dodatni saveti za oprez

  • Izbegavajte proizvode koji sadrže ureu
  • Izbegavajte sledeće supstance: PEG, PPG, MEA, DEA, TEA, BHT, BHA, EDTA, PCA
  • Izbegavajte silikonska ulja kao što su cyclomethicone, dimethicone, dimethiconol

Kao što vodite računa o svojoj lepoti, tako povedite računa i o zdravlju kupujući kozmetiku koja je prirodna i ne sadrži navedene sastojke. Dugogodišnje izlaganje ovim štetnim kozmetičkim sastojcima može narušiti zdravlje jer ih koža apsorbuje i dolaze i krvotok. Pazite se proizvođača kozmetike jer koriste razne trikove da prikriju sastav proizvoda, počevši od sitnih, jedva vidljivih slova i skraćenica.

_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
error: Content is protected !!