Mnogi mirisni beauty i home proizvodi imaju na svojoj etiketi reč “aromaterapija”. Dok mnogi od njih čine da vam kosa, koža ili soba mirišu prelepo, benefiti holističke aromaterapije su mnogo veći. Dok naučnici i dalje proučavaju efekte drevne prakse aromaterapije – mirisne terapije eteričnim uljima, studije pokazuju da ona zaista daje isceljujuće benefite za um i telo. Ako niste tačno sigurno o čemu se radi u aromaterapiji, kao i koja eterična ulja rešavaju koji problem – nastavite da čitate!
Šta je tačno aromaterapija?
Aromaterapija je holistički isceljujući tretman koji koristi prirodne biljne mirisne ekstrakte, kako bi promovisao zdravlje i wellness. Ponekada se naziva i “terapija eteričnim uljima”. Aromaterapija koristi aromatična eterična ulja na medicinski način, kako bi poboljšala zdravlje tela, uma i duha. Ona pogoduje kako za fizičko, tako i za emotivno zdravlje. Aromaterapija se smatra naukom i umetnošću. U poslednje vreme, aromaterapija stiče mnogo više priznanja u oblasti nauke i medicine.
Kako se koriste eterična ulja?
Postoje dva tretmana aromaterapije u zavisnosti od načina primene eteričnog ulja:
- inhalacija: eterična ulja su veoma jaka, stoga direktno mirisanje preparata iz bočice može biti previše jako za mirisno čulo. Lakši i lepši način izlaganja mirisu eteričnog ulja jeste njihovo otpuštanje u vazduh. Ovo se radi uz pomoć aromaterapijske lampe, difuzera, nebulizera ili razblaživanja eteričnog ulja u vodi.
- topikalno nanošenje: eterično ulje se može nanositi na kožu tokom tretmana masaže, refleksologije, akupunkture ili Reikija. Pošto su previše koncentrovana da bi bila naneta direktno na kožu, eterična ulja se često mešaju sa uljem nosačem (nekim biljnim uljem), pre nanošenja. Mogu se ubaciti u toplu kupku, ili pomešati sa mlekom za telo. Moguće je nanošenje i putem hladne ili tople komprese.
Kako “rade” eterična ulja?
Udisanje mirisa eteričnog ulja aktivira limbički sistem u mozgu, koji između istalog, kontroliše i naše emocije. Svojstva eteričnih ulja stimulišu i centralni nervni sistem, koji nadgleda naše unutrašnje organe i prenosi signale do žlezda i mišića. Različita ulja pružaju različite benefite, i ona se pažljivo biraju u zavisnosti od problema koji imate. Neka eterična ulja mogu popraviti raspoloženje, umanjiti anksioznost, opustiti mišiće ili vam mogu podići energiju. Neka druga ulja poboljšavaju koncentraciju, umanjuju bol, stimulišu seksualnu želju itd.
Povezano: Osobine po kojima se razlikuju eterična i biljna ulja
Benefiti aromaterapije
Prema mnogim studijama, aromaterapija može da:
- reguliše bol
- poboljša kvalitet sna
- umanji stres, agitaciju i anksioznost
- umiri bolne zglobove
- tretira glavobolje i migrene
- umanji neželjene efekte kod hemoterapije
- se bori protiv bakterija, virusa i gljiica
- poboljša varenje
- poboljša imunitet
- umanji mučninu
- se bori protiv depresije
Povezano: Sve što treba da znate o eteričnim uljima
Najčešća eterična ulja i njihove prednosti
Najčešća ulja koja nalaze primenu u aromaterapiji su:
- bergamot – citrusni miris, koji smiruje stres i anksioznost
- kedar – drvenasti miris koji pomaže za relaksaciju, ali i kod respiratornih problema
- kamilica – iako čaj od kamilice umiruje, eteričnog ulje ove biljke podiže raspoloženje
- eukaliptus – ima rashlađujući efekat i koristi se kao prirodni dekongestant za one koji pate od zapušenog nosa
- jasmin – slatkasti miris ovog eteričnog ulja umanjuje stres i anksioznost, dok istovremeno boost-uje libido
- lavanda – umiruje, koriste se za relaksaciju i protiv nesanice
- limun – povećava energiju i fokus, promoviše zdravo varenje i pomaže kod imuniteta
- pepermint – energizira i osvežava, poboljšava koncentraciju i umiruje glavobolju i mučninu.
- ruzmarin – stimuliše i boos-tuje mentalnu aktivnost, izoštrava fokus. Može da se koristi kod bolova i grčeva.
- sandalovina – opušta tenziju i povećava libido.
- čajno drvo – ima “podižući” efekat i smiruje um.
Pročitajte još i: Eterična ulja kao rešenje za najčešće letnje probleme
_____________________________________________________________ Svi tekstovi i kompletan sadržaj na portalu Lepotica.rs napisani su samo u informativne svrhe i nije zamena za stručni savet. Portal Lepotica.rs ne pruža medicinske, psihološke niti bilo koje stručne savete i sadržaj tekstova na portalu ne predstavlja mišljenje autora i nije zamena za stručno mišljenje, te portal Lepotica.rs ne može preuzeti odgovornost za eventualnu štetu nastalu korišćenjem informacija iz sadržaja tekstova.
Ostavi odgovor
Vidi komentare